Intelektualna stymulacja seniora. Aktywności pobudzające mózg
Podobnie jak ciało, również mózg, aby zachować sprawność, potrzebuje aktywności. Ma to znaczenie zwłaszcza z wiekiem, kiedy ten organ zaczyna się starzeć. Gdy umysł nie jest ćwiczony, zaczynają się pojawiać problemy z pamięcią i koncentracją. Dzieje się tak dlatego, że przewody nerwowe w mózgu się kurczą. Aby spowolnić ten proces, wystarczy regularnie dbać o trening umysłu.
Gimnastyka umysłu dla seniorów
Z wiekiem neurony w mózgu zaczynają zanikać. Powoduje to obniżenie zdolności koncentracji i uczenia się oraz osłabienie pamięci, zwłaszcza bieżącej. Na szczęście jest na to rada - wysiłek umysłowy. Ćwiczenia umysłu przyczyniają się do powstawania nowych komórek w mózgu, czyli go odmładzają. W dobrej kondycji utrzymują go nowe zadania i książki. Jakie zajęcia pomagają trenować mózg seniora? Doskonałą rozrywką mogą być szachy, gry planszowe i karty. Istnieje dziś bardzo szeroki wybór gier planszowych, strategicznych i logicznych, więc każdy na pewno jest w stanie wybrać coś, co go interesuje. Doskonałym ćwiczeniem na pamięć są krzyżówki, sudoku i rebusy. Niektóre gry towarzyskie oparte są na ciekawostkach, dotyczących różnej tematyki ze świata zwierząt, historii czy architektury. Te osoby, którym nie są obce nowoczesne technologie, mogą również skorzystać z gier komputerowych. Istnieją nawet aplikacje, które są skierowane specjalnie do osób starszych. Gdy pod ręką nie ma żadnej gry, można wykorzystać zagadki słowne, które doskonale pobudzają mózg. Umysł można też ćwiczyć poprzez zabawę w akronimy. Zabawa polega na tym, że z pierwszych liter podanych imion układa się słowo. Można również spróbować czytać tekst do góry nogami albo literować słowa od tyłu. Istnieją również profesjonalne treningi pamięci, które są organizowane na przykład w domach kultury. Zajęcia pamięciowe oferują również domy opieki. Grupowe spotkania wpływają na poczucie przynależności społecznej i socjalizację. Dzięki temu senior nie czuje się samotny i łatwiej mu zachować dobrą kondycję psychiczną.
Hobby dla seniorów. Jak rozwijać pasje i zainteresowania na stare lata?
Pasja jest bardzo potrzebna niezależnie od wieku. Daje możliwość oderwania się od codziennych problemów, co jest szczególnie istotne w podeszłym wieku. Hobby sprawia, że osoby starsze czują się lepiej, ponieważ skupiają się na czymś, co sprawia im przyjemność. Pasja w podeszłym wieku pomaga także zachować sprawność umysłową oraz fizyczną. Warto zachęcać osoby starsze do rozwijania swoich zainteresowań oraz pomagać im w zapewnianiu potrzebnych materiałów.
Zajęcia grupowe
Istnieje dużo form aktywności, które są doskonałe dla rozwoju kontaktów międzyludzkich. Jest to bardzo ważne w podeszłym wieku, kiedy wielu ludzi może odczuwać samotność. Bardzo dobrym pomysłem jest dołączenie do grupy wokalnej. W wielu miastach działają grupy zajmujące się śpiewem. Dużo z nich zrzesza osoby starsze ze zdolnościami muzycznymi.
Aktywni seniorzy mogą również docenić gry w planszówki. Na rynku jest tak bogata oferta gier planszowych, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Innym pomysłem na spędzanie czasu są zajęcia sportowe. Doskonałym sportem dla ludzi starszych jest joga, zajęcia na basenie czy nordic walking. Uprawianie zapewnia większą odporność i sprawność. Jest to więc hobby łączące zdrowie i przyjemność.
Hobby, które można rozwijać w pojedynkę
Dla seniorów, którzy wolą spędzać czas w samotności, istnieje mnóstwo możliwości na rozwój pasji. Hobby, które cały czas cieszy się ogromnym powodzeniem wśród ludzi lubiących robótki ręczne, to robienie na drutach. Jest to świetny sposób na zrobienie czegoś ładnego i praktycznego.
Innym pomysłem na rozwój manualny dla seniora są wszelkie aktywności plastyczne. Może to być decoupage, kolorowanki dla dorosłych czy robienie kartek okolicznościowych.
Kolejnym wartościowym hobby, którym może zająć się senior, jest fotografia. Starsze osoby preferują fotografię analogową, ale mogą się dać przekonać do współczesnego aparatu. Niezależnie od technologii, jest to świetny sposób na dokumentowanie wydarzeń z życia, czy utrwalanie widoków, które zachwyciły osobę starszą. Fotografowanie to także motywacja do wychodzenia z domu, by chwycić ciekawe kadry.