Jakie kwalifikacje powinni posiadać opiekunowie nad osobami starszymi?
Społeczeństwo Polski starzeje się w szybkim tempie i podobnie sytuacja wygląda w Europie. Oznacza to, że w roku 2050, osoby w wieku 65 lat i więcej, będą stanowiły prawie 50 proc. obywateli Unii Europejskiej. Będą wiązały się z tym duże wyzwania, w tym konieczność odpowiedniej opieki nad starszymi obywatelami. Ta ostatnia nie jest jednak łatwa i wymaga wykształcenia kompetencji oraz kwalifikacji. Jakich?
Kwalifikacje zawodowe
Poza pewnymi cechami osobowościowymi oraz predyspozycjami fizycznymi, opiekunowie osób starszych muszą mieć też określone kwalifikacje zawodowe. Bardzo pożądane są dyplomy w zakresie pielęgniarstwa, a także różnego rodzaju kursy dokształcające i szkolenia. Wśród tych ostatnich warto wskazać przede wszystkim na te obejmujące tematykę gerontologii, czyli nauki o procesach starzenia.
Wszystkie te działania pozwalają na uzyskanie wiedzy na temat:
- odpowiedniego podejścia do osób starszych, zarówno pod kątem fizjologicznym, jak i psychologicznym,
- radzenia sobie z chorobami wieku starczego,
- dbania o higienę i wykonywania czynności pielęgnacyjnych seniorów,
- aktywizacji osób starszych,
- zasad udzielania pierwszej pomocy.
Empatia przede wszystkim
Empatia jest jedną z najważniejszych, „miękkich kwalifikacji” osób o wykształconej inteligencji emocjonalnej. Polega ona na współodczuwaniu stanów emocjonalnych doświadczanych przez drugiego człowieka i jest niezwykle pożądana w kontaktach międzyludzkich.
Jest ona kluczowa również w opiece nad seniorami, którym powinna zostać zapewniona odpowiednia doza uwagi i zrozumienia. Wszystko to może zapewnić wykształcona u opiekuna empatia i w naszym domu seniora przywiązujemy ogromną wagę do tego, aby opiekunki przejawiały właśnie takie umiejętności i były serdeczne dla podopiecznych.
Predyspozycje fizyczne
Ogromnie ważne są też predyspozycje fizyczne. Codzienne obowiązki pielęgnacyjne wymagają wydolności organizmu oraz dużej siły, dlatego tak ogromne znaczenie ma ogólna sprawność ruchowa. Ważny jest więc zdrowy kręgosłup, brak chorób narządu ruchu, a także innych, poważnych dolegliwości przewlekłych, które mogłyby utrudniać opiekę nad seniorami.
Zaufanie
Dobry opiekun dla osoby starszej powinien być też godny zaufania. Wynika to z tego, że taka osoba często wykonuje w imieniu seniora szereg bardzo prywatnych czynności. Może być to np. odbieranie telefonów od bliskich, zarządzanie drobnymi kwotami pieniędzmi, czy wysyłanie lub odbieranie poufnej korespondencji.
Realizowanie tego typu zadań stanie się trudne, jeśli senior nie będzie miał zaufania do opiekuna i będzie niechętny do tego, by powierzyć mu wykonywania takich czynności.
Jak widać kwalifikacje, które powinni posiadać opiekunowie osób starszych są zarówno formalne, jak i „miękkie”, czyli psychologiczne. Dopiero ich połączenie daje pewność, że senior będzie mógł liczyć na najlepszą, możliwą opiekę.